Sinhronā slidošana ir sarežģīts, bet skaists sporta veids. Iepazīsties, kādi ir galvenie noteikumi, kas slidotājiem ir jāievēro uz ledus.
1. Nezaudē tvērienu – viena no lielākajām kļūdām sinhronajā slidošanā ir satvēriena zaudēšana, tad kad tas nav paredzēts. Pārrāvums līnijā, aplī vai rindā ir graujošs. Tas izskatās slikti, un ātri liek pārējiem atrasties nevietā un līdz ar to traucē kvalitatīvi veikt nākamo elementu. Tādēļ turies cik spēka. Vienīgais izņēmums ir noteikums nr.2.
2. Ļauj krist (palaid vaļā) –Kad tavs kaimiņš krīt, atlaid tvērienu. Ja tu krīti – atlaid tvērienu. Ir bīstami tikt vilktam un tu vari noraut zemē arī pārējos, un elementa atjaunošana aizņems vairāk laika, ja tev nav brīvas rokas, lai palīdzētu tev ātri piecelties.
3. Vēro un līdzinies – griešanās (pagrieziena – pivot) laikā vēro un līdzinies pret līnijas galu (pagrieziena punktu). Novērtē savu atrašanās vietu, pielāgo ātrumu, lai līnija būtu taisna starp tevi un pagrieziena punktu.
4. Slidojot PIVOT vai WHEEL - Slido virzienā uz pivot point (pagrieziena punktu). Liecies pret pagrieziena punktu, iekšējā kāja ir vairāk saliekta kā ārējā. Jo ātrāk tu slido un jo tālāk atrodies no pagrieziena punkta, jo slīpāk tev jāliecas. Jābūt sajūtai it kā sāniski kāptu stāvā kalnā pretī pagrieziena punktam. Centrbēdzes spēks centīsies tevi sviest prom no centra, tādēļ tev ar savu slidošanu jādarbojas tam pretī (jāpretojas). Jo vairāk katrs iesaistīsies, jo mazāks spēks būs jāpārvar.
5. Kreisā – labā - ja nav savādāku norādījumu, vienmēr soļu kārtība virzienā uz priekšu sākas ar kreiso kāju.
6. Nepāra – Pāra -ja nav savādāku norādījumu, tad jebkurā (two-beat) soļu virknē, pirmais solis ir uz nepāra skaitu. Piemēram, soļu virkne step – cross – step –chasse, ko veic uz skaitu 4, soļi (step) būs uz 1 un 3, cross un chasse uz 2 un 4.
7. Griezies ap kreiso pusi – pagriezienā no priekšpuses uz mugurpusi, ja nav citu norādījumu, vienmēr griezies apkārt savai kreisajai pusei (pretēji pulksteņa rādītāju virzienam). Dažkārt var būt nepieciešamība griezties pa pulkstenim (clockwise), lai saglabātu uzņemto tempu, bet vienmēr pārliecinies uz kuru pusi jāgriežas, jo visai komandai jāgriežas uz vienu un to pašu pusi.
8. Rokas taisnas - elkoņi saslēgti (bloķēti). Slābas rokas un vaļīgi elkoņi nevar noturēt tavus kaimiņus (biedrus) un viņi var zaudēt līdzsvaru. Vaļīgas, mīkstas rokas nevar noturēt līnijas un apļus taisnus un atļauj tiem izliekties.
9. Atšķirīgs ātrums – lai WHEEL izdotos, slidotāji, kas atrodas centrā vai tuvu centram, slido ļoti lēni. Dažkārt tie knapi kustas. Ar katru cilvēku virzienā no centra, ātrums arvien pieaug. Slidotāji galos slido visātrāk. Ir ļoti svarīgi, ka centrā esošie slidotāji pārvietojas (kustas) pietiekami lēni, lai galos esošie varētu tikt līdzi.
10. Iemācies savu kaimiņu pozīcijas – sacensībās tev nebūs laika lūkoties un domāt kur jābrauc un kas jādara, ja gadījumā kaimiņš nokrīt vai pazaudē savu atrašanās vietu. Tev skaidri jāzina, ko darīt, pie kā turēties, kur izlīst, kam pabraukt garām, ja gadījumā tavs kaimiņš neatrodas savā vietā tev blakus.
11. Neapstājies – ja kāds nokrīt vai pazaudē savu atrašanās vietu…pat treniņos… neapstājies, turpini. Tev nebūs iespējas apstāties sacensību laikā, tādēļ mācies treniņu laikā, kā tikt galā ar šādām situācijām. Vienmēr turpini slidot tālāk līdz treneris liek apstāties.
12. Turies pie priekšējā – kad tev jāturās starp priekšējo un aizmugurējo biedru, tu esi atbildīgs par personu tev priekšā un tev jāsagrābj viņa roka (vai kas cits). Tu esi atbildīgs arī par to lai tava roka ir izlikta aizmugurē, lai to var cits satvert. Uzticies, ka biedrs tev aizmugurē saņems tavu roku, tev nav jāskatās uz aizmuguri.
13. Līdzinies -visu laiku pārbaudi savu atrašanās vietu. Pielāgo savu ātrumu, lai saglabātu līnijas taisnas un apli apaļu.
14. Līdzini plecus – vienalga kādā virzienā slido tavi gurni un kājas, taviem pleciem jābūt nolīdzinātiem kustības virzienā (your shoulders must be lined up along the direction of travel) ne vienmēr tas ir ērti, bet ja tavi pleci nav līnijā kustības virzienā, tad tu rauj savus kaimiņus ārā no trajektorijas, pa kuru tiem jāpārvietojas. Tas darbojas (jāievēro) pie taisnām līnijām, izliektām līnijām un apļiem.
15. Plūstoša slidošana - programmā jāpārvietojas no viena elementa uz otru plūstoši, bez apstāšanās vai pauzēm kad slidotāji „gaida mūziku” lai sāktu nākamo elementu. Ir svarīgi uzsākt katru elementu pareizā brīdī, lai tu esi pietiekami stabils nākamai kustība, un lai neizskatās, ka stāvi un gaidi.
16. Galvas/ rokas/smaids - katrs solis sastāv no kājām, atrašanās vietas, galvas un rokām. Tiklīdz esi iemācījies soli, vienmēr treniņos veic to ar pareizu galvas un roku stāvokli (pozīciju) un ar smaidu (ja vien mūzika neprasa citu sejas izteiksmi)
17. Galvu augšā - turi galvu augšā un skaties uz tribīņu augšpusi. Ja tu skaties lejā, vai uz priekšu, tad publika un tiesneši redzēs tikai tavu galvas virsējo daļu. Trenē to visu laiku, atceries par to katru reizi.
18. Smaidi – smaidi visu programmas laiku, ja vien nav citu norādījumu. Nopietna seja rada iespaidu, ka nezini programmu. Ir grūti atcerēties par smaidu, īpaši sacensību atmosfērā, tāpēc smaidi treniņos, lai tas pārvēršas par ieradumu.
19. Uzstājies - programma ir uzstāšanās, priekšnesums, nevis eksāmens. Izturies tā, lai visi redz ka esi lepna uzstāties, un priecīga un pārliecināta par komandas lielisko programmu. Slido tā, lai izskatās it kā tu būtu tikko izlēkusi no pārsteiguma tortes. Koncentrēšanās uz jautrību un aizrautību un pārnesot to uz programmu padarīs tavus soļus vieglākus un ātrākus, palīdzēs aizraut skatītājus un pārliecināt tiesnešus.
20. Pārspīlē – katru kustību taisi lielu un plašu. Skatītāji un tiesneši ir tālu un viss ko tu dari no attāluma izskatās mazs.
21. Katrai kustībai jābūt automātiskai. Vienīgais veids kā to panākt ir to trenēt. Trenējies pati vienatnē, trenējies uz ledus, mājās un pat sapņos.
22. Pieskaņojies – otra nopietnākā kļūda sinhronajā slidošanā ir savu soļu nepieskaņošana pārējai komandai (atceries – pirmā bija tvēriena nenoturēšana). Jums visiem ir jābūt vienādiem ritmā, stilā, pozīcijās. Vēzieniem jābūt vienāda augstuma, jānostiepjas vienādi, līdzsvariņiem jābūt ar vienādi augtu paceltām kājām, galvas pagriezieniem vienādi asiem utt. Nav nekāda māksla parādīt cik augstu tu vari uzvēzēt kāju, ja neviens cits nevar tam pieskaņoties.
23. Zini mūziku – trešā lielākā kļūda sinhronajā slidošanā ir neslidošana mūzikā. Vienīgais veids kā nodrošināt, ka tu slido mūzikā un pareizā ritmā, ir pazīt mūziku līdz sīkumiem. Iepazīsties rūpīgi ar mūzikas pārejām, pauzēm, ritma maiņām, lai tavs ķermenis zina, kad tuvojas kādas mūzikas izmaiņas un cik ilgi tas būs, lai gadījumā, kad tu pazaudē kādu soli vai nokrīti, atgiežoties atpakaļ programmā tu uzreiz zini, kas tev jādara.
24. Zini skaitu – tu nevari paļauties uz citu biedru vērošanu, lai zinātu kad tev kas ir jādara. Tev pašam jāzina cik daudz kas un kādā secībā kurā brīdī ir darāms. Ja gaidīsi padomu (mājienu) no biedra, tad vienmēr kavēsi soļus.
25. Nesteidzies – sacensību aizrautībā ir tieksme steigties. Turies pie mūzikas un neskrien tai pa priekšu. Pabeidz katru elementu pirms uzsāc nākamo. Steigšanās un pāragra rīcība īpaši izpaužas līnijās un pārejas elementos, kad komandai jāapstājas un jāgaida mūzika, lai uzsāktu nākamo elementu. Ja jūti , ka kusties par ātru, nekavējoties pielāgo savu ātrumu.
26. Ja aplis pārtrūkst – gali virzās prom un slidotāji paši nevar atkal savienot tvērienu. Visam aplim ir jānāk palīgā. Visi slidotāji kas atrodas tuvumā plīsuma vietai (apmēram 4-5 katrā galā) slido uz apļa iekšpusi, cenšoties padarīt apli mazāku. Velc ar iekšējo kāju un atsperies ar ārējo kāju virzienā uz apļa centru. Slidotājam kas atrodas notrūkušajā galā jācenšas satvert nevis slidotājs kas atrodas otrā galā, bet jāslido virzienā uz vēl nākamo slidotāju no gala. (The skater on the trailing end of the break needs to aim NOT toward the person they are trying to join, but farther in, several people in from the other end of the break.)
27. Ja līnija pārtrūkst – slido virzienā uz plīsuma vietu. Slidotājiem no abām pusēm jāpalīdz salabot pārtrūkušo līniju. Wheel elementā, slidotāji, kas atrodas ārpusē no pārrāvuma vietas slido virzienā uz pārtūkumu cik spēka, un iekšējā daļa dara visu, lai wheel ātrums nepalielinās, jo tagad ir mazāk slidotāju, kas piesaistīti.
28. Kad tu krīti – laid vaļā. Virzies prom no trajektorijas, atlaid rokas. Atgriezies cik ātri iespējams lai traucējums programmā būtu minimāls.
Add comment
Comments